ProBooster pro štěňata - předpoklad pro další růst, vývoj a zdraví!

Nejen radost, ale i starost. Tak to s příchodem štěňete bývá. Opusťme teď starosti s výchovou (to by bylo na samostatné stránky) a soustřeďme se na stravu. Důležité je nezapomenout na jednu věc. Co se v mládí zamešká, to se pak už jen těžko dohání...a ve stáří vrátí. Někdy až moc tvrdě. V tom se skrývá past. Mnohá štěňata mohou navenek prospívat i na poměrně slabých a nekvalitních krmivech (i když mnohdy je to prospívání spíše znakem jisté "sleposti" jeho majitele). I v dospělosti se může zdát, že je vše v pořádku. Dlouho se to může zdát. Často se stává, že tělo vystaví účet až když na pomyslné dveře zaklepe stáří(a to může zaklepat daleko dříve, než u psa krmeného...ne nějakou stravou, ale něčím co si už zaslouží říkat jídlo). Pak už je pozdě bycha honit.

Chyba se totiž stala...už na začátku.

Mnoho lidí může namítat, že "ono mu to stačí". Nebo dokonce "nebudu ho rozmazlovat". Správná strava není o rozmazlování. To není rozdíl mezi "normálním" jídlem a nějakou luxusní večeří v hotelu Ritz. Granule nekončí na stříbrném talíři v prostředí přetékající luxusem. Granule se dávají do misky. Ať jsou takové nebo makové. Kvalitnější granule nejsou o rozmazlováním nějakými obskurdními ingrediencemi, které se v něčem marinovaly X hodin a na jejichž výrobu v obsahu malého talířku padlo patnáct volů.

Převeďte si to na své děti (to jsou taková lidská štěňátka). Je snad romazlováním dát mu kousek slušného kuřete, místo levného párku do nějž namleli... kdo ví co? Je něco obskurdního na rýži, nebo bramborách a raději jim dáte nějaké těžko definovatelné odpadky? Je něco divného, když si vaše ratolest zakousne jablíčko místo chemicky ochucených a křiklavě zbarvených sladkostí?

Ani my nenabízíme v krmivu nic prazvláštního co by nesmyslně zvedalo cenu. Celkem normální ingredience (kuře, rýže, bylinky, ovoce...), plusem není nijaká prazvláštnost. Plusem je to, že jde skutečně o kuře, o skutečné bylinky, o skutečné ovoce. Ne o nápisy a velké obrázky zepředu které budí zdání, že v krmivu se nachází přímo hostina, zatímco uvnitř po těch slibech není ani památky (nebo toho tam jsou 4%).

A teď snad i trochu ke krmení jako takovému. Na výběr máte varianty jak pro štěňata velkých, tak malých a středních plemen. Asi největším rozdílem mezi těmito možnostmi je velikost granulí (pro vělká štěňata sice máte krmivo méně energetické, ale to není problém upravit dávkováním). Samozřejmě doporučujeme spíše dávat krmivo vhodné pro velikost daného plemene. Ono, když prcek louská balvany, nebo malý obřík granule síše saje a nic ho nenutí kousat...není to úplně ono.

První tři měsíce života doporučujeme krmit Proboostrem čtyřikrát denně. Dalších šest měsíců už jen třikrát. Pokud je štěně malé, můžete mu granulky navlhčit, aby se snáze kousaly. Ovšem pak případné nedojedené krmivo už raději vyhoďte a nenechávejte ho na další den.

Od chovatelů přicházejí štěňata rozjedená na různých druzích granulí (také na "čínské polévce" - i s tím už jsme se setkali, ale to nebyl chovatel, to byla jen napodobenina chovatele - nebo spíše napodobenina člověka). Rozumný chovatel vám dá pytlíček granulí a vy pak můžete postupně přejít na Probooster (viz. kapitola přechod). Občas se ovšem stává, že převádíte psa svou značku a nemáte v ruce nic. Občas ani tušení co vlastně do té doby jedl (třeba štěně z útulku, nalezenec atd.). Pak může na začátku dojít k řidšímu vyměšování. Není třeba propadat panice. Většinou se to během krátké doby spraví. Takový nalezeneček, nebo útulkový pes mohl jíst do té doby naprosto nevhodnou stravu a setkání s granulemi (ve kterých je dokonce i maso!), může být pro jeho zažívací systém zpočátku celkem šok. Většinou to však není problém toho, že štěňátko je citlivé, jen prostě dostalo to, co nikdy předtím nemělo. Pokud nemá nějaký závažný zdravotní problém, spraví se to během několika dnů a není třeba sahat k nějakým drastickým opatřením.

U štěňat obřích plemen doporučujeme určitou opatrnost při dávkování. Jejich překrmování může vést k vývojovým problémům. Pořád se ještě traduje, že za to můžou vysokoproteinová krmiva, ale to je dávno vyvrácená pověra. Kvalitní krmivo s větší porcí masa (kvalitní znamená, že maso nebyla samá kost) je pro štěňata obřích plemen naprosto bezpečné. Naopak, když chybí maso, nestane se, že místo něj je v pytli vzduch. Když chybí maso, začnou přebývat sacharidy (proteiny+tuk+vlhkost+popel+sacharidy =100% obsahu krmiva). Energií v sacharidech jsou cukry. Krmivo s málem masa tudíž není méně energetické. Jen místo životně důležitých proteinů dáváte štěněti hromadu cukrů. To není ani rozumné a už vůbec ne zdravé. Proteiny a sacharidy jsou stejně energetické. S méně masa tedy neušetříte na energii....nic.

Přechod na dospělou stravu se obvykle odvíjí dle velikosti zvířete. Malá plemena přecházejí okolo 8 měsíců věku, velká klidně i v roce a půl, někdy i ve dvou letech. Není nutné čekat přesně na "ten den" a hned dát dospělou stravu. Lepší je štěně sledovat, kontrolovat jeho vývoj a přecházet až ve chvíli, kdy je jeho růst viditelně už ukončen a váš junior i dobře nasvalil. Když o kousek přetáhnete s krmením štěněcího, nic se neděje. Jediné co hrozí je, že začne trochu přibírat. Pokud ovšem správně dávkujete a přizpůsobujete se vývoji svého miláčka, ani tato "hrozba" není příliš velká.

Tak ať se vašemu štěňátku daří a jestli se rozhodnete pro Probooster, necháváme na vás. My jsme svou práci odvedli poctivě a na vás je jestli ji oceníte. Každé zdravé štěňátko je malé, či spíše velké vítězství. A pokud vyroste do síly a zdraví na krmivu Probooster, dovolte nám k té radosti i trochu té pýchy navíc. Pýcha nad výsledkem své poctivé práce koneckonců není zase tak hrozným hříchem...:-)