Co to vlastně je...moderní krmivo?

Po pravdě, záleží co si pod tím pojmem představujete. Za moderní krmivo se totiž (svými vlastními slovy) považuje cokoliv. Bez ohledu na skutečnou kvalitu produktu. Takže klidně to může být nic neříkající fráze. Téměř blábol.

Nebo je snad moderním krmivem to, za nímž stojí houfy vědců, vybavené laboratoře...prostě obrovská firma? Jenže laboratoře takové firmy pracují podle zadání. Co když je v zadání vyrobit krmivo co nejlevněji, téměř by se dalo říct, že z odpadu? Bez masa? Přitom ho udělat tak, aby psům chutnalo (uměle dochutíme), a aby se na nich hned neprojevilo, že vlastně žijí jen na jakýchsi náhražkách stravy a ne na stravě jako takové. Možná za tím stojí spousta moderních technologií, ale...jde opravdu "modernu" o kterou bychom stáli? Asi ne.

Také si můžeme slovo "moderní" zaměnit za slovo "módní". To nemusí být nutně špatné, pokud se dostane do módy zdravá strava. Jenže móda přichází a odchází. Móda je vrtkavá. Příště přijdou do módy fialové granule, které při kousání vytvářejí bubliny jako od žvýkačky. Nesmysl? Do módy se dostává tolik nesmyslů, že není na místě smích. Ostatně krmit masožravce (a pes masožravcem je - a některé pseudoodborné články jdoucí na ruku jistým komerčním výrobcům na tom nic nezmění) krmivem téměř (či dokonce úplně) bez masa je rozhodně větší "úlet" než nějaké vtípky o bublinách. O tom, že mnohé granule se barví snad není třeba mluvit...

Moderní krmivo, tak jak si ho představujeme, je krmivo v souladu s nejnovějšími trendy v oblasti výživy podpořené nezávislým výzkumem, který se skutečně zabývá potřebami domácích mazlíčků a nikoliv komerčními hledisky. Jinými slovy jde o návrat ke kořenům. O respekt k přirozeným potřebám psa jako primárního masožravce. Psi samozřejmě dokáží zčásti využít i rostlinné zdroje potravy.
Snad kromě hadů totiž neexistuje žádný masožravec, který by do určité míry rostlinnou stravu nepřijímal. To "do určité my" se ovšem nesmí plést s heslem "takže můžou? Tak jim to stačí ne? Maso je drahé". Tvor se zuby masožravce a trávicím systémem masožravce, je prostě masožravec (nikoliv vypadá to jako netopýr, je to v biologii zařazené mezi netopýry, má to všechny návyky netopýrů, rozmnožuje se to jako netopýr, loví jako netopýr, tak je to určitě lampička, protože se to více hodí do našeho byznys plánu).

Moderní krmivo tak jak jedině moderní krmivo může vypadat, respektuje všechny nutriční potřeby psa a má ho živit jako skutečného psa. Příslušníka vlčího rodu pod názvem Canis lupus domesticus (canis=pes, lupus=vlk, domesticus=domácí). V moderním krmivu nejde o to, co pes ještě vydrží. V moderním krmivu jde o to, co mu nejvíce prospívá. Jen po splnění těchto požadavků se dá mluvit o skutečném moderním krmivu. Základem jsou kvalitní živočišné zdroje proteinů (určené jednodruhové maso, přesně deklarované vnitřnosti, a pro doplnění dejme tomu vejce), nahrazovat k životu potřebné kvalitní maso nekvalitním odpadem z potravinářské výroby (vedlejší produkty, různé směsi typu "nevím z kterého kontrétního zvířete to pochází") či rostlinnými proteiny (které jsou mnohdy na méně než poloviční kvalitě a stravitelnosti a NIKDY nedosáhnou kvality kvalitního masa) je nejen neetické, ale též nezdravé. A pro každého, komu na jeho psím miláčkovi záleží...zoufale nemoderní...