Změna krmiva

Asi notoricky známé je doporučení přecházet na nové krmivo postupným přimícháváním nového krmiva o starého. Údaje o trvání se dost liší. Od jednoho týdnu, přes deset dní a po dobu 2-3 týdnů. Je to trochu na každém jedinci jak mu to vyhovuje. Čím delší doba přecházení, tím menší šance, že nastanou nějaké problémy (autor českého popisu má ovšem doma psa, který potřebuje přecházet ze dne na den, a naopak mu nesedí míchání různých krmiv v jedné misce, takže ono ne vždy je nutné oficiální doporučení brát jako svatý grál).

Obecně lze říct, že nejlepší je znát svého psa a mít určitý pozorovací talent (a není třeba pohled nutričního čaroděje, stačí prostě koukat). Pravidla jsou v tomto směru dost proměnná. Pokud však nevíte, nemáte zkušenost, či prostě se bojíte, je delší časový úsek v průměru nejbezpečnější.

Dost záleží také na tom, z jaké stravy pes přechází. Ten co je zvyklý na častá střídání krmiv (častá znamená po pytli či dvou - rozhodně ne po půl roce...to by nebylo moc dobré) velmi často ani přechod nepotřebuje. Ten co byl krmen krmivem podobných kvalit jako je Probooster, může mít přechod poměrně rátký a bezproblémový. Ovšem mnoho krmiv na trhu jsou spíše založené na obilninách než-li na mase (tzv. sušenky pro slepice) a tam může nastat problém.

Když pomineme chuť (obilí se musí nějak dochutit a tak je často nasolené a uměle dochucené, aby to pes vůbec žral - pak mu ovšem ty jeho umělá a dost nezdravá "dochucovátka" chybí, protože ve slušném krmivu nic takového nenajdete), je na tom stejně jako člověk, který byl celý život živen suchým chlebem. Setkání se skutečným masem jeho trávení může doslova poslat do kolen. Není to ovšem tím, že pes je citlivý (jak se mnozí v tu chvíli domnívají), ale tím, že byl do této doby krmen špatně. Trávicí bakterie "zlenivělé" podávanou jednotvárnou obilnou stravou si s něčím takovým jako je maso naprosto nedokáží poradit (což je u psa neskutečně smutný pohled). Citlivost s tím nemá nic společného (drtivá většina tzv. citlivých psů vůbec citlivá není, jen jedí špatně). Jen se z milého pejska stal potravní specialista na obilí (a pokud možno na jedinou značku). Poplašené vracení se na původní stravu (obzvlášť typu "barevná marketovka") sice vyřeší rychle problém s průjmem, ale do budoucna jsou vyhlídka takto stravovaného psa...pochmurné.

Zároveň dbejte správného dávkování. Mnoho lidí dává krmivo "od oka". Přechodem na Probooster (obzvlášť ze slabých obilných granulí) se může stát, že i zkušené oko dávku přežene a pes začne přibírat. Nejde o závadu krmiva. Jen je stravitelnější.

Volte tedy přechod dle svých zkušeností a čím větší je rozdíl mezi ProBoostrem a původními granulemi, tím buďte raději opatrnější. Fóra jsou plná stěžujících si pejskařů, kteří nezvládli přechod (i na vynikající granule), a pak na ně nadávají. Většinou je to však jejich chyba (ať už z neznalosti, či zbrklosti). Granule jsou jídlo jako každé jiné. Jen v sušeném stavu. Pokud váš pes nezvládá přechody je na místě se zamyslet, jestli někde není chyba. Jen málokdy bývá v krmivu jako takovém. Častěji jsou chyby na straně člověka a výjimečně na straně psa (vážný problém se zdravím). Granule (pokud nejsou prošlé, či špatně skladované) bez ohledu na kvalitu za to většinou nemůžou.

Přejeme vašim psím miláčkům hladký přechod a dobrou chuť na novém krmivu ProBooster.